A Seuso-kincs – tárlatvezetés jelnyelvi tolmácsolással a Magyar Nemzeti Múzeumban
A Magyar Nemzeti Múzeum ebben az évben utolsó alkalommal tart jelnyelvi tolmácsolással akadálymentesített tárlatvezetést siket és nagyothalló érdeklődők számára. A vezetés során a Seuso-kincset Mráv Zsolt régész, a kiállítás kurátora mutatja be a SEUSO-KINCS. PANNONIA FÉNYE című állandó kiállításban. A tárlat a késő császárkori Pannonia jómódú elitjének kulturális, társadalmi közegét illusztráló, kiemelkedő műalkotásokkal együtt mutatja be a kincsleletet.
A belépés és a programon való részvétel a SINOSZ tagjai számára díjtalan, de előzetes regisztrációhoz kötött. Kísérőket a korlátozott létszám miatt csak fennmaradó szabad helyek esetén tudnak fogadni. Az akadálymentesített tárlatvezetés a Magyar Nemzeti Múzeum és a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége együttműködésével kerül megrendezésre.
Bővebben a kiállításról: ITT és ITT olvashatnak.
Időpont: 2024. december 2., hétfő, 16:15
Helyszín: MNM, 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16. Figyelem, változott a találkozási pont! A videóban közölt jegypénztár helyett: A Bródy utca felőli oldalbejáratnál 16:00-kor várják a csoportot múzeum munkatársai. A múzeum kéri, hogy a látogatók 15 perccel a program kezdési időpontja előtt érkezzenek, hogy a ruhatárban való lepakolás ne vegyen el időt a vezetésből. Az intézmény ezen a napon zárva tart, emiatt csak ebben a szűk időkeretben lehetséges a belépés. A később érkezők már nem fognak tudni csatlakozni a programhoz!
Maximális létszám: 20 fő Jelentkezés az info@sinosz.hu e-mail-címen lehetséges.
Határidő: november 27. 14.00 (illetve a csoportlétszám beteltéig)
Pannónia – Élet egy világbirodalom határán
A Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete és a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége együttműködése eredményeként 2024. december 3-án, kedden 10:30-kor kezdődő régészeti előadáson a rómaiakat ismerhetik meg a résztvevők.
Ki ne hallott volna a rómaiak hatalmas birodalmáról és Pannóniáról? A Dunántúlon több, napjainkban is használt földrajzi név (pl. Aquincum, Brigetio) őrzi a rómaiak egykori jelenlétét. Az itt alapított, kőfalakkal védett városaik nevét megtanultuk a középiskolákban, melyekkel gyakran találkozunk a hétköznapi életben is. A soron következő akadálymentes régészeti előadás ennek a több évszázadot felölelő időszaknak a tárgyi emlékeivel ismerteti meg az érdeklődőket. Betekintést nyújt a világtörténelem egyik legnagyobb hadseregének a fegyverzetébe és természetesen nem maradnak ki a gladiátorok sem. Kézbe lehet venni a különböző időszakok divatékszereit és használati eszközeit, melyek egy részéről talán nem is gondolnánk, hogy már ekkor ismerték. Bemutatásra kerülnek főbb építészeti emlékeik, így a villagazdaságok is. Ennek kapcsán megismerkedünk a világhírű Seuso kinccsel is.
A hiteles tárgymásolatokat az Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca biztosítja erre a különleges alkalomra. A tárgymásolatok mellett ismét bemutatásra kerülnek olyan egyedi, kitapintható illusztrációk, melyek a korszak temetkezési szokásaiba és emlékanyagába nyújtanak bepillantást. Az előadást Straub Péter látássérült régész, muzeológus tartja. A Seuso kincsről bővebben ITT tájékozódhatnak.
Időpont: 2024.december 3., kedd, 10:30 óra
Helyszín: Budapest, XIV. kerület, Hermina út 47., az MVGYOSZ székháza
Az esemény sajtónyilvános esemény. A program ideje alatt kép- és videófelvételek készülnek, melyek közösségi oldalakon is megjelenhetnek. A programon való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérjük, hogy részvételi szándékát az MVGYOSZ ügyfélszolgálatán jelezze!
Szeretettel várjuk az érdeklődőket!