A Magyar Nemzeti Múzeum 2010-ben rendezte meg a nagysikerű „Környezet – Ember – Kultúra. Az alkalmazott természettudományok és a régészet párbeszéde” című konferenciát. Az azóta eltelt másfél évtizedben egyértelmű és hatékony párbeszéd alakult ki a természettudományokat, kísérleti régészetet művelő szakemberek és a régészek között. Az örökségvédelemben és annak társadalmi hasznosulása terén ma már nélkülözhetetlen szerepet játszanak a több tudományt, szakterületet ötvöző interdiszciplináris kutatások. Mindezek szerves összefogásában hangsúlyos szerepet vállal az MNM Nemzeti Régészeti Intézet.
Jelen konferenciával egyfelől az elmúlt időszakra kíván reflektálni, másfelől a kísérleti régészet sajátos helyzetére szeretné felhívni a figyelmet. A konferencia célja, hogy a napjainkban egyre szerteágazóbb módszereket és vizsgálatokat, illetve a segítségükkel megválaszolható régészeti kérdéseket, valamint ezek szerepét a kísérleti régészetben, gyakorlati példákon és módszertani kutatásokon keresztül mutassa be.
Minden résztvevő számára fontos egy közös szakmai platform megteremtése, ami tovább erősítheti a már kialakult párbeszédet a régészek és az „interdiszciplinák” művelői között.
A konferencia előadásai és poszterei az alábbi témák köré szerveződnek:
- Archeometria (kerámia, kő, üveg, fém, építőanyagok, szerves anyagok)
- Biorégészet
- Iparrégészet
- Kísérleti régészet
- Környezetrégészet, táj- és helyhasználat, háztartás régészet
Időpont: 2025. április 28-30.
Helyszín: 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16., Magyar Nemzeti Múzeum Díszterme és Római Lapidáriuma
A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni 2025. április 24-ig, az alábbi linken lehetséges. A részletes program ITT érhető el.